Zidentyfikowano właściciela wielkiego sarkofagu odkrytego w Abydos

2014-635247490476004787-600Grobowiec odkryty w Abydos przez archeologów z University of Pennsylvania okazał się być królewskim pochówkiem, należącym do faraona Sebekhotepa I, założyciela XIII dynastii. Rządy tej dynastii otworzyły w Egipcie tzw. II Okres Przejściowy, czas destabilizacji, osłabienia władzy faraona, rozdrobnienia państwa i panowania obcych najeźdźców

Odkrycia grobowca dokonali przypadkowo członkowie misji, którzy podczas prac archeologicznych natrafili na ogromny, kwarcytowy sarkofag oraz znajdujące się w jego pobliżu fragmenty urn kanopskich oraz malowanego reliefu. Zawierał on przedstawienie faraona siedzącego na tronie wraz z imieniem Sebekhotep, co umożliwiło identyfikację ważącego ok. 60 ton sarkofagu.

Aymen El-Damarany, egipski archeolog współpracujący z amerykańskimi badaczami podkreśla znaczenie znaleziska, zaznaczając, że jest to pierwszy kompletny zabytek związany z faraonem Sebekhotepem. Do tej pory władca ten znany był jedynie z list królów.
Odkrycie więc uzupełnia w znaczącym stopniu wiedzę archeologów na temat II Okresu przejściowego, stosunkowo słabo poznanego wycinka czasowego w historii Egiptu.

MK – Na podstawie: Ahram Online

Więcej informacji: http://english.ahram.org.eg