Zbiory i kolekcje egiptologiczne

Bez-nazwy-1British Museum
Muzeum Brytyjskie słynie przede wszystkim ze swojej kolekcji dzieł sztuki egipskiej. Jest ona największą na świecie kolekcją poza Egiptem, czyli poza Muzeum Egipskim w Kairze. To tutaj znajduje się Kamień z Rossetty – zabytek, którego odkrycie przyczyniło się do odszyfrowania pisma hieroglificznego. Ponadto ekspozycja obejmuje również egipskie mumie, listy z Amarny szereg elementów budowli, posągi, rzeźby i płaskorzeźby, kamienne sarkofagi.

Petrie Museum of Egyptian Archaeology
Do najcenniejszych eksponatów muzeum należą prawdopodobnie najstarsze egipskie fragmenty płótna z ok. 5000 p.n.e., dwa posągi lwów ze świątyni Mina w Koptos, fragmenty listy faraonów lub kalendarza z ok. 2900 p.n.e. oraz pieczęć cylindryczna starożytnego Egiptu z ok. 3500 p.n.e.

Bez-nazwy-2Muzeum Kairskie
Największa na świecie kolekcja sztuki egipskiej.Na parterze duże obiekty umieszczono
w porządku chronologicznym zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jest też osobna sala Echnatona, wystawa skarbów znalezionych w grobowcu Tutanchamona, ważnym punktem jest również sala, w której można obejrzeć mumie królewskie. W muzeum wystawiane są także zabytki odkryte przez polskich archeologów prowadzących badania na terenie Delty Nilu (> http://www.farkha.org/)

Bez-nazwy-1Muzeum Luksorskie
Niewielki, ale efektowny zbiór posągów i przedmiotów odnalezionych  grobowcach na obszarze Luksoru.  Wystawa jest przyjemnie zaaranżowana, wszystkie zabytki są szczegółowo opisane. Większość stanowią przedmioty z okresu Nowego Państwa.

Bez-nazwy-2Muzeum Mumifikacji z Luksorze
Niewielkie muzeum,  prezentuje wystawę mumii ludzkich i zwierzęcych oraz przedmiotów
i narzędzi służących do mumifikacji wraz z dokładnym opisem ich zastosowania.

Bez-nazwy-1Narodowe Muzeum starożytności w Lejdzie
Narodowe Muzeum starożytności w Lejdzie posiada bogaty zbiór mumii, sarkofagów i rzeźb z okresu starożytnego Egiptu. Eksponaty są rozmieszczone na ternie muzeum w chronologicznym porządku, przedstawiającym historię starożytnego Egiptu. Szczególnie interesującym eksponatem jest posąg królowej Hatszepsut z XVIII dynastii i świątynia Taffa z Nubii wybudowana w czasach rzymskich (została usunięta w latach 60. XX wieku
z powodu wybudowania na Nilu sztucznego zbiornika zaporowego Nasera) – dar rządu egipskiego dla Holandii w dowód wdzięczności za udział w pracach wykopaliskowych, które odsłoniły zabytki nubijskie.

Bez-nazwy-1Muzeum Egipskie w Turynie
Muzeum Egipskie w Turynie może pochwalić się licznymi zbiorami mumii oraz komorą grobowa architekta Cha i jego żony, które datowane są na 1400 r. p. n. e. (czasy XVIII dynastii). Muzeum przechowuje od 1823 rękopis – Papirusu Królewskiego odnalezionego
w Tebach Zachodnich w 1820.

http://www.egyptian-museum-berlin.com/styles/aegyBerlinNorm/bilder/kopfbild_nofretete_auge.jpgMuzeum Egipskie i Zbiór Papirusów w Berlinie
Najsłynniejszym eksponatem muzeum jest dobrze zachowane najsłynniejsze popiersie królowej Nefretete odnalezione przez Ludwiga Borchardta w 1912 roku w Tell el-Amarna. Jedną z głównych atrakcji berlińskiego muzeum są eksponaty z okresu Amarnańskiego (czasów króla Echnatona i jego żony Nefretete).

Logo of the Musée du Louvre - Home page of the Web site of the Musée du Louvre (Paris, France)Muzeum Egipskie w Paryżu- Luwr
Dział sztuki starożytnego Egiptu  obejmuje: Egipt faraonów oraz Egipt chrześcijański – sztuka koptyjska. Do najcenniejszych eksponatów działu sztuki starożytnego Egiptu należy między innymi Siedzący Skryba.

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku
Jest zaliczane do światowej czołówki muzeów z eksponatami z okresu starożytnego Egiptu.  Połowa z wystawianych eksponatów pochodzi z własnych wykopalisk muzeum, które rozpoczęto w 1906 roku. Do szczególnie interesująca eksponatów zaliczana jest w pełni zachowana świątynia Dendur, jak również komora grobowa Peryneba z Sakkary.

 

POLSKIE PLACÓWKI MUZEALNE

 

Bez-nazwy-2Muzeum Narodowe w Warszawie
Ekspozycja poświęcona starożytnemu Egiptowi znajdująca się w Muzeum Narodowym
w Warszawie zawiera około 4500 eksponatów pochodzących ze wszystkich okresów starożytnego Egiptu. Do najważniejszych zbiorów należą eksponaty z wykopalisk prowadzonych w latach 1936 – 1939 w Edfu, które odkrył prof. Kazimierz Michałowski. Z tej kolekcji pochodzą najsłynniejsze eksponaty m.in. ślepe wrota mastaby Izi z okresu Starego Państwa. Równie ważnym eksponatem jest papirus Księgi Umarłych Piastunki Kai pochodzący ze zbiorów kolekcjonerskich. W 1960 roku kolekcja egipskich w Muzeum Narodowym w warszawie została wzbogacona o depozyt z Luwru, który składał się z około 100 nowych eksponatów. W ich skład wchodziły monumentalne posągi bogini Sachmet
oraz część posągu boga Amona, również z okresu Nowego Państwa.

Bez-nazwy-3Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Muzeum Archeologiczne w Krakowie zawiera bogatą kolekcję zabytków egipskich, obejmującą między innymi cztery sarkofagi pochodzące z wykopalisk, El – Gamhud, prowadzonych przez polskiego archeologa Tadeusza Smoleńskiego, ceramikę i zabytki rzeźbione z wykopalisk H. Junkera w Dolnej Nubii i Tura, a także szereg zróżnicowanych chronologicznie obiektów pochodzących z wielu dziedzin życia codziennego i sztuki starożytnych Egipcjan.

Muzeum XX Fundcji Czartoryskich i Muzeum Narodowe w Krakowie
Większość eksponatów  to własność Fundacji Książąt Czartoryskich – w tym sarkofagi
z mumiami, stele kamienne i drewniane, fragmenty papirusów.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Posiada bogatą kolekcję pochodzącą z całego rozległego obszaru kultury antycznej. Obiektami reprezentującymi cywilizacje starożytnego Wschodu są głównie zabytki pochodzące z Egiptu (sarkofag wraz z mumią, figurki uszebti, drobna plastyka, naczynia kamienne, amulety i skarabeusze, fragmenty tkanin koptyjskich). Cywilizację Mezopotamii reprezentuje pojedynczy obiekt (akadyjska pieczęć cylindryczna). Niestety z powodu braku miejsca dla eksponatów nie jest ona wystawiona na widok publiczny.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Od 1998 roku muzeum posiada stałą wystawą pt. „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”. Wystawę tworzą m.in. monumentalne posągi, reliefy oraz statuetki. Muzeum posiada także bogaty zbiór zabytków z wykopalisk na terenie Egiptu i Sudanu.