Nadżib Mahfuz

796364Pod hasłem współczesna literatura egipska kryje się przede wszystkim nazwisko Nadżiba Mahfuza, jednego z najwybitniejszych prozaików arabskich (ur. 11 grudnia 1911 roku w Kairze, zm. 30 sierpnia 2006 roku tamże). Mahfuz studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Kairskim.

Uważany jest za współtwórcę arabskiej powieści obyczajowej i popularyzatora tego gatunku. W swoich dziełach w mistrzowski sposób nakreślił obraz społeczeństwa egipskiego oraz przemian, jakie w nim zachodziły na tle rozgrywających się wydarzeń politycznych.

W Polsce najbardziej znany z trylogii wydanej pod tytułem „Opowieści rp_opowiesci-starego-kairu-b-iext3868832-196x300.jpgstarego Kairu”, w której przedstawił życie tradycyjnej rodziny z klasy średniej burżuazji, losy jej członków w okresie, gdy Egipt walczył o swoją niepodległość. Książka jest skarbnicą informacji na temat roli i pozycji kobiet oraz mężczyzn w społeczeństwie arabskim, a także zwyczajów, świąt, rozrywek, strojów, potraw, przedmiotów codziennego użytku oraz mentalności Kairczyków w ówczesnych czasach. Autor przy tym w niepowtarzalny sposób zilustrował topografię i atmosferę starych uliczek, zaułków i bazarów Kairu tamtych lat.

Inne znaczące dzieła Mahfuza, które ukazały się także w Polsce, to „Pensjonat Miramar”, „Karnak”, „Złodziej i psy”, „Hamida z zaułka Midakk”, „Dzieci naszej ulicy”, „Ród Aszura”, „Rozmowy nad Nilem”. Za swoje umiejętności pisarskie, Mahfuz został doceniony i wyróżniony Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, przyznaną mu w 1988 roku.

MK