Trzy mumie odkryte w kanale w pobliżu wsi Dier Mowass

MzAweDIyNQ,14705651_14705650

Sarkofag kapłana Amona z Deir el-Medina (połowa XXI dynastii, ok.990-967 p.n.e.), Fot. Zbigniew Doliński. źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Mieszkańcy wsi Dier Mowass w guberni Minya  natrafili na trzy drewniane sarkofagi unoszące się na powierzchni kanału ściekowego Nassria.
Komisja wysłana na miejsce przez Ministerstwo Starożytności ustaliła, że sarkofagi pochodzą z czasów grecko-rzymskich, tj. datowane są na okres między 332 p.n.e a 395 n.e.

Jak podał Youssef Khalifa, szef do spraw zabytków z Ministerstwa, sarkofagi zawierały mumie zawinięte w słabej jakości płótna, pozbawione jakichkolwiek napisów, na niektórych przetrwały jednak resztki kolorów.

Sprawa nie wydaje się do końca jasna, jednak Khalifa podejrzewa, że mumie zostały porzucone przez rabusiów, którzy wdarli się na teren wykopalisk. Spłoszeni przez policję, porzucili mumie w kanale. Możliwe jest jednak także, że spuszczając mumie w kanale złodzieje próbowali ominąć punkty kontroli bezpieczeństwa.

Po zbadaniu trumien przez prokuraturę, trafiły one do Muzeum w Minia, gdzie poddane zostały konserwacji. Badania zweryfikowały tezę Khalify, okazało się bowiem, że że tylko dwa z sarkofagów zawierały mumie, trzeci zaś był pusty. Same mumie były w złym stanie.

MK-na podstawie Egypt Independent
źródło: http://www.egyptindependent.com/