Sztuka w Mieście Umarłych –niezwykły projekt polskiej architekt

f478c917-4139-4ae1-bdd7-80e9bd3e473d

Ulice Miasta Umarłych. Źródło: Cairo Scene

Mianem Miasta Umarłych określa się wielki cmentarz islamski położony w południowo-zachodnim Kairze, rozciągający się wzdłuż wzgórz Mukkatamu. W wyniku wielkiego boomu demograficznego w XX wieku ludzie zaczęli osiedlać się na terenie nekropolii i wykorzystywać grobowce oraz pozostałości innych budowli jako domy mieszkalne. Po rewolucji w 2011 roku zaczęto przekształcać i rozbudowywać funkcjonujące na terenie cmentarzyska obiekty, wiele zabytkowych konstrukcji uległo zniszczeniu.

Jednym z nich jest meczet sułtana Qaitbay, wzniesiony w XV wieku jako część większego kompleksu, w skład którego wchodziło także mameluckie mauzoleum i budynki mieszkalne w stylu islamskim. Dzisiaj obiekt jest pod opieką firmy Archinos prowadzonej przez architekt Agnieszkę Dobrowolską, mieszkającą w Egipcie Polkę, która zaznacza, że takie budowle świadczą o tym, że to miejsce nie zawsze związane było tylko ze sferą śmiercią.

Ale projekt realizowany przez Dobrowolską w Mieście Umarłych to działanie zakrojone na szerszą skalę. Z inicjatywy polskiej architekt i przy udziale zagranicznych artystów powstały graffiti i rzeźby zdobiące ulice oraz ściany budynków, autorka w ramach projektu prowadzi także warsztaty mające rozwinąć i wzmocnić umiejętności lokalnych rzemieślników, a także organizuje wydarzenia artystyczne gromadzące setki ludzi z lokalnej społeczności. Wszystko po to, jak zaznacza Dobrowolska, by zdjąć piętno z tego miejsca oraz przywrócić je do życia i na kulturową mapę Kairu. „To miejsce kojarzy się głównie jako zatłoczona, ponura i ciemna okolica, tymczasem w opozycji do nazwy ono jest pełne życia, biegających dzieci, wypełnione kolorami oraz bogate w dziedzictwo kulturowe”.
Projekt Polki zakłada ścisłą współpracę z lokalnymi mieszkańcami, którzy Jej zdaniem najlepiej rozumieją znaczenie tego miejsca. Inicjatywa jest dedykowany także im samym. Autorka chce w pełni uświadomić mieszkających tu ludzi, zapoznać ich z historyczną i kulturową wartością tego miejsca, ale też przekazać umiejętności, które pomogą im potem zarabiać tworząc sztukę.

więcej www.cairoscene.com

MK