Świątynia Ptolemeusza II odkryta w Beni Suef

2014-635361109862995950-299

Zdj: Ahram Online

Egipscy archeolodzy prowadzący od grudnia badania na stanowisku Gabal El-Nour w Beni Suef (Środkowy Egipt) odsłonili pozostałości wapiennej świątyni wzniesionej w czasach ptolemejskich.

Jak podaje Mohamed Ibrahim z Ministerstwa Atarożytności, to pierwsza świątynia Ptolemeusza II odsłonięta w Beni Suef, a jej odkrycie dostarczy informacji na temat rządów ptolemejskiego władcy oraz czasów, w jakich władał Egiptem.

Podczas tegorocznych prac archeologom udało dotrzeć się do drugiego poziomu świątyni, gdzie znajdowało się kilka pomieszczeń oraz halli (dziedzińców), częściowo zasypanych przez piasek. Pośród gruzów badacze natrafili na ceramiczne naczynia oraz wapienne bloki z kartuszem zawierającym imię Ptolemeusza II.

Na zewnętrznych ścianach zlokalizowanych po wschodniej stronie świątyni widnieją wyobrażenia Ptolemeusza II w towarzystwie boga Nilu Hapi.

Zdaniem M. Boreik, inspektora nadzorujący badania wykopaliskowe na terenie Środkowego Egiptu, ze wstępnych studiów wynika, że świątynia dedykowana była bogini Izydzie.

MK – na podstawie Ahram Online
źródło: http://english.ahram.org.eg/Index.aspx