Starożytny egipski obóz wojskowy odkryty na Synaju

Egyptian-Fortress-Foundations

Źródło: Egypt’s Antiquities Ministry

Odkrycia dokonano na terenie fortecy Tjaru, zlokalizowanej przy tzw. Drodze Horusa, strategicznej trasie lądowej prowadzącej w starożytności z Egiptu do Kanaanu. Wzdłuż drogi wzniesiono w starożytności kilkanaście twierdz w celu obrony wschodnich granic państwa. Badacze z egipskiej misji archeologicznej prowadzący od dłuższego czasu badania w tym rejonie jakiś czas temu odkryli jedną z takich konstrukcji obronnych (o czym informowaliśmy tutaj: http://www.egiptologia.pl/najwieksza-egipska-twierdza/), a ostatnio odsłonili także szereg obiektów magazynowych datowanych na okres panowania Totmesa III i Ramzesa II , pieczęcie z imieniem Totmesa III, jak również zbiorowe groby poległych w bitwie żołnierzy z czasów XXVI dynastii. Jak tłumaczy prowadzący wykopaliska Mohammed Abdel-Maqsoud, Totmesa III i Ramzesa II byli jednymi z najbardziej aktywnych militarnie władców egipskich. To oni kierowali armią egipską podczas słynnych walk m.in. pod Megiddo i Kadesh.
Podczas badań archeolodzy natrafili także na wapienny fragment wschodniej bramy Tjaru, na którym znajduje się inskrypcja wspominająca Ramzesa II. Rozmiary odnalezionego zabytku (15m długości i 1m szerokości) wskazują an spore rozmiary bramy strzegącej prawdopodobnie drogi łączącej Egipt z Palestyną.

Zabytek zostanie wystawiony w Muzeum Historii Militarnej, który planuje się wznieść na wschodnim brzegu Kanału Sueskiego.

 

MK-na podstawie Egypt Independent

źródło:  http://www.egyptindependent.com/