Ruiny portu odkryte w pobliżu piramid w Gizie

giza-discoveries-1

Obszar badań archeologów na tle piramid w Gizie. Zdj. AERA

Trwa dobra passa archeologów prowadzących badania na terenie starożytnego miasta w pobliżu piramid w Gizie.

Niedawno informowaliśmy o zlokalizowaniu przez nich domu zamieszkiwanego przypuszczalnie przez wysokich rangą urzędników oraz związanych z nimi ciekawych znalezisk (odkrycie archeologów w pobliżu piramid w Gizie).

Podczas trwających prac badacze dokonali kolejnych odkryć, odsłaniając pozostałości portu oraz  koszar wykorzystywanych przez marynarzy lub oddział żołnierzy.

Całe miasto oraz odkryte w obrębie jego struktury funkcjonowały prawdopodobnie głównie w okresie panowania faraona Mykerinosa, budowniczego najmniejszej z trzech piramid w Gizie, czyli około 4500 lat temu.

Jak podaje M. Lehner, archeolog prowadzący badania w Gizie, członek Ancient Egypt Research Associates, w pobliżu odsłoniętych struktur znalezione zostały również pozostałości węgla drzewnego z cedru, jałowca, sosny i dębu, czyli drzew, które rosły we wschodniej części Morza Śródziemnego, na terenie Lewantu. Ponadto odkryto liczne dzbany ceramiczne o formie typowej dla tego regionu, jak również spore ilości granitu z rejonu Asuanu (południowy Egipt). Wszystkie te dobra sprowadzane były do północnego Egiptu właśnie droga wodną.  Tak liczne odkrycia sugerują, że Giza w okresie panowania Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa była kwitnącym portem.

MK – na podstawie Live Science

więcej informacji: http://www.livescience.com/