Relief ukazujący niezidentyfikowanego króla odkryty w Asuanie

2015-635563333989900037-990

Kamieniołomy w Gebel Silsila. Źródło: http://english.ahram.org.eg/NewsContent/9/40/119801/Heritage/Ancient-Egypt/Relief-depicting-rare-ancient-Egyptian-image-unear.aspx

Podczas badań prowadzonych przez szwedzkich badaczy z  Uniwersytetu w Lund, w obrębie kamieniołomów piaskowca w Gebel Silsila, położonych na północ od Asuanu, natrafiono na rzadki relief. Ukazuje on niezidentyfikowanego dotąd króla składającego ofiarę bogom Thotowi i Amonowi-Re. Mamdouh Eldamaty poinformował, że reliefy są w złym stanie, ale linie ryte poszczególnych obrazów i elementów są nadal widoczne. Minister dodaje, że relief jest niezwykły ze względu na to, że zawiera wyobrażenia dwóch bóstw razem, co w sztuce egipskiej występuje dość rzadko.

Maria Nilsson, kierującą Misją Szwedzką podaje, że podczas dotychczasowych badań archeolodzy i epigraficy z Lund University zlokalizowali ponad 60 miejsc po obu stronach Nilu, w których natrafili na ślady sztuki naskalnej datowanej na okres epipaleolitu, predynastyczny i wczesnodynastyczny. Zdaniem Nilsson relief ukazujący faraona w scenie ofiarnej przed dwoma bogami pochodzi z czasów XVIII dynastii, przypuszczalnie z okresu panowania królowej Hatszepsut.

W trakcie prac archeolodzy natrafili także na statuę przypominającą sfinksa, podobną do tych, jakie tworzą aleję sfinksów w Luksorze.

Kamieniołomy w Gebel Silsila były jednymi z największych używanych w starożytnym Egipcie, stąd czerpano budulec do wzniesienia świątyń w Luksorze i Karnaku.

MK-na podstawie Ahram Online
źródło: english.ahram.org.eg/Index.aspx