Ponowne otwarcie Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Współczesny kościół chrześcijański w Asuanie. Zdj: N. M.-D.

W Muzeum Narodowym w Warszawie od 18 października, po prawie pół wieku ponownie dostępna dla zwiedzających jest wystawa Faras.

Galeria prezentuje zabytki kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijaństwa, pochodzące głównie z VIII-wiecznego kościoła katedralnego w Faras. W tym miejskim ośrodku zlokalizowanym na granicy egipsko-sudańskiej w latach 60-tych XX wieku prace archeologiczno-konserwatorskie prowadzili polscy badacze. Były one częścią szeroko zakrojonej akcji mającej na celu przebadanie i ochronę dziedzictwa kultur zamieszkujących obszar, który w wyniku budowy Tamy Asuańskiej miał zostać zalany wodami Jeziora Nasera.

Dzięki polskim badaczom ocalałe zabytki trafiły do Muzeum w Warszawie i dały podstawę najbogatszej w Polsce kolekcji zabytków pochodzących z zagranicznych wykopalisk.

Ekspozycja składa się przede wszystkim z malowideł pochodzących z kościoła w Faras z okresu od VIII do XIV wieku, a także elementów architektonicznych, epitafiów miejscowego duchowieństwa, jak również naczyń ceramicznych z pobliskich warsztatów .

W nowej odsłonie, wystawa została zaaranżowana tak, by jak najpełniej i najwierniej oddać nastrój panujący w kościele w Faras. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych multimediów, animacji, grafice komputerowej jest ona nie tylko urozmaicona, ale także dostępna osobom niepełnosprawnym.

Szereg warsztatów, wykładów, spotkań towarzyszących ponownemu otwarciu wystawy pozwoli jeszcze bardziej przybliżyć historię odkryć w Faras, powstania Galerii oraz zagadnień związanych z nubiologią, nauką która narodziła się w dużej mierze podczas polskich badań w Faras.

Fundatorem wystawy jest prywatny filantrop Wojciech Pawłowski z Rodziną, zaś autorami nowego projektu Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego Mirosław Orzechowski i Grzegorz Rytel. Za koncepcję merytoryczną odpowiada Bożena Mierzejewska.

MK – na podstawie Muzeum Narodowe w Warszawie

więcej informacji: http://www.mnw.art.pl/