Piramida Unisa otwarta po 20 latach

054

Piramida Unisa. Źródło: http://www.narmer.pl/pir/pir2_pl.htm

Piramida należąca do ostatniego władcy V dynastii znajduje się w Sakkara. To stosunkowo niewielkie budowla, za to prawdopodobnie pierwsza, w której umieszczono na ścianach Teksty Piramid, zawierające formuły mające chronić zmarłego w nowym życiu po śmierci.

Pierwszym, który w 1881 roku wszedł do środka piramidy miał być słynny francuski badacz Gaston Maspero. To on także jako pierwszy przetłumaczył i wydał Teksty Piramid. W 1996 Piramida Unisa została zamknięta dla zwiedzających, ze względu na wysoki poziom wilgotności wewnątrz komory grobowej. Po obszernych badaniach, wewnątrz budowli umieszczony został nowoczesny sprzęt do monitorowania oraz kontrolowania poziomu wilgotności i ciepła.

Podczas ceremonii otwarcia, w trakcie której oddano hołd ofiarom niedawnej katastrofy lotniczej nad Morzem Śródziemnym, wzięło udział wielu przedstawicieli i dyrektorów różnych zagranicznych misji archeologicznych oraz instytutów badawczych jak i Minister do Spraw Starożytności. Ten ostatni zaznaczył, że uroczystość w Sakkarze to jeden z punktów wpisujących się w plan otwarcia i udostępnienia dla turystów większej ilości stanowisk i zabytków w celu usprawnienia przemysłu turystycznego.

MK – na podstawie Ahram Online