Odkryto grób brata gubernatora Elefantyny z czasów XII Dynastii

Fragment sarkofagu, źródło: AhramOnline

Hiszpańska ekipa archeologów prowadząca swoje badania na stanowisku Qubet el-Hawa w Asuanie, odkryła pochówek brata wysokiego rangą gubernatora z czasów XII dynastii o imieniu Sarenput II. Jak informuje kierownik badań Alejandro Jiménez-Serrano (Uniwersytet w Jaen), wewnątrz grobu odkryto podwójny sarkofag wykonany z drewna cedrowego w którym złożono mumię z przepięknie dekorowaną maską. Wśród licznych darów grobowych znajdowały się między innymi naczynia ceramiczne oraz drewniane modele łodzi pogrzebowych, dodaje Nasr Salama – szef Departamentu Starożytności w Asuanie.

Inskrypcje na sarkofagu noszą imiona zmarłego – Shemai, a także jego matki i ojca, Satethotep i Khema. Ten ostatni był ważnym gubernatorem Elefantyny w czasach panowania Amenemat II. Dodatkowo, Sarenput II, najstarszy brat Shemai, był jednym z najpotężniejszych gubernatorów Egiptu pod panowaniem Senwosreta II i Senwosreta III. Oprócz swoich obowiązków które pełnił jako gubernator Elefantyny, był także generałem wojsk egipskich.

Takie odkrycie rzuca niecodzienne światło na życie i historię ówczesnych elit bezpośrednio związanych z władzą na najwyższych szczeblach administracyjnych Egiptu w ówczesnych czasach, dodaje Mahmoud Afifi – szef Departamentu Starożytności Egiptu.

więcej >>

źródło: AhramOnline

GBP