O serwisie

 

Portal EGIPTOLOGIA.PL powstał, jako część projektu „Silna organizacja narzędziem w ochronie dziedzictwa archeologicznego” realizowanego przez Fundację ARCHAEOLOGICA, w ramach Programu Operacyjnego: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Osoby współtworzące treści dla portalu EGIPTOLOGIA.PL to pasjonaci nie pobierający za woją pracę żadnego honorarium. Portal nie jest instytucją komercyjną, która przynosiłaby nam jakiekolwiek zyski. Wszystko co tutaj robimy jest efektem naszej pasji, którą jest Egipt starożytny i współczesny!

Zobacz kto tworzy portal EGIPTOLOGIA.PL i skontaktuj się z redakcją!

———————————————————————————————————————————————–

Historia poprzedniej – nieistniejącej od 2008 roku strony EGIPTOLOGIA.PL

Wortal (Vortal) – czyli portal tematyczny (wertykalny) EGIPTOLOGIA powstał w Krakowie, w 1997 roku z inicjatywy grupy profesjonalnych i nieprofesjonalnych miłośników cywilizacji starożytnego Egiptu, zwłaszcza Leszka Zinkowa  i początkowo funkcjonował pod różnymi „zastępczymi” adresami, najdłużej jako „egiptologia.prv.pl”. Początkowo był (jak to zwykle z pionierskimi przedsięwzięciami internetowymi) zwykłym, choć szybko rozwijanym, katalogiem stron odnoszących się do archeologii Egiptu, uzupełnianym informacjami o egiptologii w Polsce. Jeszcze w tej postaci zarejestrowany został przez kilka bardzo prestiżowych, naukowych katalogów na świecie; m.in. ABZU/ETANA (Electronic Tools and Ancient Near East Archives – New York-Chicago) czy Egyptology Resources (Cambridge), funkcjonując przez wiele lat jako jedyna referencja z Polski.

Bez-nazwy-1W lutym 2001  zyskał „profesjonalną” domenę (http://www.egiptologia.pl) i szpaltowy, nowoczesny layout (choć wszystko realizowane jeszcze w technologii HTML), mając być w założeniu jego twórców rodzajem „strony startowej” dla wszystkich poszukujących w Internecie informacji o tej dziedzinie nauki; strony, która mogłaby być pożyteczna zarówno dla amatorów interesujących się Egiptem hobbystycznie, jak i – w pewnym zakresie – dla zawodowych egiptologów. Od początku był jeszcze jeden ważny aspekt wortalu EGIPTOLOGIA: miał być źródłem elementarnej wiedzy o polskiej archeologii nad Nilem (także jej historii i tradycjach) dla podobnego grona użytkowników sieci na świecie, posługujących się językiem angielskim.

W merytoryczną i techniczną obsługę przedsięwzięcia zaangażowani byli (oprócz założyciela – wówczas już doktoranta w Zakładzie Archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu UJ) między innymi: Piotr Kołodziejczyk i Leszek Szumlas, wówczas studenci archeologii śródziemnomorskiej UJ, Dariusz Sitek; egiptolog – hobbysta z Częstochowy, Jakub Śliwa; orientalista i fotografik, Robert Słaboński; fotografik, student archeologii. Regularnie współpracowali także (nieżyjąca już, niestety) dr Joanna Aksamit i dr Andrzej Ćwiek.

Schemat konstrukcji wortalu był następujący: po pierwsze zawierał on na bieżąco aktualizowane informacje dotyczące wydarzeń związanych z najszerzej rozumianą egiptologią; nowe odkrycia, postępy prac badawczych, muzealnictwo, wydawnictwa itd. Ważniejsze wydarzenia związane z polską egiptologią redagowane były także w wersji angielskiej. Po drugie – składał się z kilku podserwisów tematycznych zgłębiających poszczególne zagadnienia; po trzecie – zawierał stale wzbogacany i aktualizowany katalog odnośników internetowych (linków) związanych z polską i światową egiptologią; po czwarte – integralną częścią wortalu były (również nieustannie rozbudowywane) – podręczny słownik encyklopedyczny obejmujący hasła dotyczące cywilizacji egipskiej i egiptologii oraz rozmaite galerie. Popularność zyskały archiwizowane zapisy wywiadów z najwybitniejszymi polskimi egiptologami: między innymi profesorami – Jadwigą Lipińską (zmarła w 2009), Karolem Myśliwcem, Andrzejem Niwińskim, Joachimem Śliwą, Krzysztofem M. Ciałowiczem.

Składnikami wortalu były także elementy „interaktywne” – to znaczy forum dyskusyjne oraz internetowa „kawiarenka”, tzw. czat.

Wortal cieszył się rosnącym powodzeniem; notował bardzo dużą (jak na swoją wąską specjalizację) liczbę odwiedzin, był doceniany przychylnymi recenzjami, zamieszczanymi zarówno w czasopismach specjalistycznych, jak i „komputerowych” dodatkach drukowanych w prasie popularnej. Wyróżniony został w 2003 roku nagrodą Wirtualnej Polski – „E-milem” oraz „pięcioma gwiazdkami” jako Super Strona – popularnego niegdyś internetowego serwisu Reporter.pl.

Jednym z najciekawszych, wartych szczególnego wspomnienia przedsięwzięć „Egiptologii”, były codzienne (!) relacje z kilku sezonów wykopaliskowych w Tell el-Farcha (w latach 2002-2005).