Nietypowa wystawa związana z odkryciem grobu Tutanchamona

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widok na Dolinę Królów, gdzie znajduje się grobowiec Tutanchamona. Zdj. M.K.

W Ashmolean Museum w Oxfordzie trwa wystawa poświęcona odkryciu grobowca Tutanchamona. Nie jest to jednak wystawa prezentująca tradycyjnie skarby odnalezione w Dolinie Królów. Taka byłaby, z resztą, trudna do zrealizowania poza granicami Egiptu, gdzie przechowywana jest większość najsłynniejszych przedmiotów z grobowca, maska, zdobione krzesła, łoża, malowane skrzynie, zbyt delikatne, by móc je przetransportowywać.

Wystawa poświęcona jest przede wszystkim postaciom związanym z tym wydarzeniem, Howardowi Carterowi i Lordowi Carnarvonowi. Ten pierwszy, wszedł po raz pierwszy w 1923 roku do grobowca po dziesięcioletnich pracach i badaniach prowadzonych dzięki finansowemu wsparciu tego drugiego.
W gablotach można, zatem obejrzeć prywatne notatki Cartera, pamiętnik otwarty na stronie, na której jest zapis z 1922 roku informujący o odnalezieniu kamiennych schodów prowadzących w dół, do drzwi grobowca z nienaruszoną pieczęcią. Ponadto fotografie, rysunki, a także ilustracje skarbów, których wykonanie Carter zlecił niedługo po otwarciu grobu, w obawie o szybką utratę oryginalnych barw po wpływem czynników zewnętrznych.

Po śmierci Cartera w 1939 roku wszystkie jego zapiski i cała dokumentacja dotycząca wykopalisk trafiły do Griffith Institute w Oxfordzie. Niedawno Kolekcja została umieszczona w Internecie, ale większość oryginałów nie była nigdy wystawiana, aż do teraz.
Notatki Cartera posłużyły także niedawno do stworzenia repliki grobu Tutanchamona, otwartej w Luksorze i zbierającej bardzo dobre recenzje od egiptologów. http://www.nationalgeographic.com/
Przedmioty zgromadzone w muzeum pozwalają przybliżyć także atmosferę panującą i ogarniająca stopniowo świat po odkryciu grobowca. Kiedy zapanowała Tutmania wizerunek młodego faraona (a raczej słynnej złotej maski przykrywającej mumię) pojawiły się na biżuterii, tkaninach, elementach wyposażenia wnętrz, obrazkach dołączanych do papierosów, wieczorowych sukniach czy puszkach na herbatniki. Wystawa zawiera między innymi parę dziecięcych rękawiczek z imieniem Tutanchamona wyhaftowanym hieroglifami na nadgarstkach. Popularny stał się nawet taniec Tutanchamona. Wreszcie, dołączyła do tego także historia o klątwie Tutanchamona, rzekomo „obudzonej” wraz z otwarciem grobowca.
Jej przejawem miała być śmierć kilku osób związanych z mniej lub bardziej bezpośrednio z wydarzeniem, w tym samego Carnarvona, czemu towarzyszyła także śmierć jego psa oraz całkowity brak prądu w całym Kairze.

Sam Carter zmarł kilkanaście lat po odkryciu grobowca.

MK- na podstawie The Guardian.

więcej informacji: http://www.theguardian.com/uk