Niebezpieczna „niebieska dziura”

rp_4ea1f5d063318534dea2b2e8f74d05e1-300x190.jpegOkoło 100 km od popularnej miejscowości Szarm el-Szejk, znajduje się niewielkie miasto Dahab. Jeszcze na początku lat 90. XX wieku mieszkali tam wyłącznie Beduini. Obecnie rozwija się tu coraz prężniej turystyka i znajduje się tu około 100 hoteli. Magnesem dla turystów są m.in. piękne i dziewicze rafy koralowe. Jednym z najsłynniejszym miejsc jest morska jaskinia Blue Hole. Jest to jedno z najciekawszych miejsc do nurkowania na świecie jednocześnie cieszące się bardzo złą sławą ponieważ kilkadziesiąt osób poniosło tu śmierć.

Blue Hole to skalna rozpadlina (jaskinia morska) rafy koralowej w Morzu Czerwonym w Zatoce Akaba na Riwierze Morza Czerwonego. Znajduje się ona tuż przy brzegu lądu, przy wschodnim wybrzeżu Półwyspu Synaj, 8 km na północ od Dahab, na terenie rezerwatu Ras Abu Dżallum. Ma ona postać morskiej studni o głębokości 102 m i średnicy 60 m. W jej ścianie na głębokości 54 m otwiera się łuk skalny łączący ją z otwartym morzem. Dno stopniowo zwężającej się rozpadliny opada z 60 m do ok. 100 metrów pod łukiem, następnie ten skalny próg obniża się jeszcze do 120 m. Potem zaczyna się strome zbocze, usiane resztkami sprzętu nurkowego.

Ze względu na swoje walory widokowe i niecodzienną budowę Blue Hole jest jednym z najciekawszych miejsc do nurkowania na świecie, jednakże przeznaczonym tylko dla  doświadczonych nurków. Przepłynięcie pod wspomnianym wyżej łukiem uważane jest za główną atrakcję podwodną Dahab. Niestety jest to dosyć niebezpieczne a sama podwodna jaskinia słynie z licznych wypadków.

Bez-nazwy-1Najgłębszego zejścia nurkowego pod Blue Hole dokonano w 2000 r., osiągając głębokość 202 m. Oprócz tego zbocze poniżej było kilkakrotnie badane robotem z kamerą i podczas tych  prac stwierdzono, że na głębokości 280 m przechodzi ono w taras usiany mnóstwem sprzętu nurkowego. Od 300 m ściana znowu opada w głębię.

W Blue Hole organizowane są międzynarodowe zawody w nurkowaniu bez butli. Wśród fascynatów ekstremalnego nurkowania uznawane są za najważniejszą imprezę tego typu na świecie. Śmiałkowie płyną podwodnym skalnym tunelem o długości 60 m. W oficjalnym ostrzeżeniu wydanym przez władze egipskie na początku XXI wieku, pada liczba 40 osób jako dotychczas zarejestrowanych oficjalnie ofiar nurkowania w Blue Hole. Obok plaży znajduje sie pamiątkowa ściana upamiętniająca nazwiska ofiar.

Wywiad z człowiekiem wydobywającym ofiary nurkowania w Blue Hole

Lista miejsc nurkowych w okolicy Dahab od Ras Mamlach na północy po Nabq na południu