Mumia córki zarządcy Elefantyny odkryta przez Hiszpanów

DSC08490

Widok na wzgórza i wykute w skale grobowce dostojników na zachodnim brzegu Asuanu. Fot. NMD

Mumię pochowaną w dwóch cedrowych trumnach odkryli hiszpańscy archeolodzy z Chowan University, prowadzący od 2008 roku pod kierunkiem Alejandro Jimenez’a badania na zachodnim brzegu Asuanu. To tutaj znajdują się kute w skale grobowce, w których pochowani zostali dostojnicy zarządzający tym rejonem w czasach Starego i Średniego Państwa. Do dotychczasowych, istotnych ustaleń Hiszpanów należy, między innymi, odkrycie mumii kobiety z czasów VI dynastii, o której stwierdzono najstarszy znany w Egipcie przypadek raka piersi.

Egypt-Aswan-Coffin

Źródło: http://www.archaeology.org/news/4490-160525-egypt-aswan-mummy

Najistotniejszym, jak dotąd, tegorocznym odkryciem jest mumia należąca do kobiety o imieniu Sachiny, co udało się ustalić na podstawie inskrypcji pokrywających sarkofagi, w których została pochowana. Kobieta żyjąca w czasach XII dynastii (1938–1755 B.C.) musiała cieszyć się wysokim statusem społecznym będąc córką księcia Sarnbhuta II, guwernatora Elefantyna oraz matką dwóch zarządców Asuanu w czasach rządów faraona Amenemhata III.

Ciało Sachiny złożone w dwóch trumnach zostało uprzednio starannie owinięte w bandaże oraz przykryte maską wykonaną z kartonażu.

 

MK-na podstawie EgyptIndependent.pl oraz ArchaeologyMagazine