Khaled Hafez i jego Batman

god-himself-chromosomeKhaled Hafez to współczesny egipski artysta urodzony w Kairze w 1963 roku.

Od 1981/90 Hafez uczestniczył w kursach wieczorowych prowadzonych na Akademii Sztuk Pięknych w Kairze. Jednocześnie studiował medycynę. Po uzyskaniu dyplomu lekarza w 1987 roku rozpoczął pracę w zawodzie jednak w 1992 roku zakończył karierę medyczną i poświęcił się sztuce. W roku 2009 uzyskał tytuł magistra w zakresie nowych mediów w Instytucie Transart, Uniwersytetu Krems w  Austrii. Jego działalność artystyczna koncentruje się na różnych mediach: malarstwie, fotografii, instalacji i wideo. Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach publicznych w tym: Saatchi Collection w Londynie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii, Ars Aevi Muzeum Sztuki Współczesnej w Sarajewie, Muzeum w Mesynie itd.

W swoim malarstwie wykorzystuje święte dla starożytnych egipcjan ikony religijne i bada podobieństwa między takimi postaciami jak Anubis a superbohaterami popkultury takimi jak Batman – bardzo oczywisty symbol kultury konsumpcyjnego zachodu. Ta pozornie absurdalna korelacja ma przełamać bariery między Wschodem i Zachodem, istniejące w przeszłości i obecnie. Jego prace, zarówno obrazy jak i instalacje  oraz realizacje wideo, dotyczą głównie pojęcia „tożsamości” w jej wszystkich możliwych aspektach. W rozmowie z Jenny Meier, Hafez powiedział:

Polityka jest ważnym elementem w moim podejściu do sztuki, ale nie jedynym. Jestem zainteresowany zmianami społecznymi powstającymi w wyniku „eksperymentów” politycznych. Głównym motorem mojej pracy jest fakt zmiany społecznej i behawioralnej, która pojawia się współcześnie na skutek globalizacji i coraz silniej naciskającej „hegemonii demokracji”. W mojej pracy staram się nie krytykować ani nie komentować, nie mam dobrych odpowiedzi, po prostu staram się podnosić problemy i odkrywać możliwości, badać świat cały czas.

Strona  WWW artysty