Kafein- kawa i sztuka w centrum Kairu

IMG_6407

Zdj: http://egyptianstreets.com/2014/08/23/art-and-coffee-blend-at-cairos-downtown-kafein/

Otwarta niecały rok temu Kafein mieści się przy Sherif Street 28, w samym centrum gwarnego i tętniącego życiem Kairu.
Nadia Dropkin, właścicielka kafejki wyznaje, że inspiracją dla niej do założenia Kafein był brak podobnego miejsca w centrum Kairu.

IMG_6412

Zdj: http://egyptianstreets.com/2014/08/23/art-and-coffee-blend-at-cairos-downtown-kafein/

„Centrum to coś więcej niż tylko obszar na mapie, to koncepcja, specyficzna przestrzeń i klimat. Podczas studiów w Kairze zawsze brakowało mi miejsca, do którego mogłabym zajrzeć w przerwie między zajęciami” – opowiada Nadia.

Menu dostępne w Kafein, ułożone osobiście przez Nadię, jest mieszanką tradycji egipskiej i wpływów z Nowego Jorku, skąd pochodzi właścicielka. To samo dotyczy wystroju wnętrza, którego stałym elementem są wystawy prezentujące dzieła arabskich artystów. Wystawa zmienia się co dwa miesiące, obecnie ściany kafejki zdobi seria obrazów Shaymy Aziz zatytułowana „Twarze”. Dzieła są owocem wieloletnich prac autorki w Kairze i Bejrucie, jedne przedstawiają znajomych artystki, inne są wspomnieniem, wrażeniem po nieznajomych.

IMG_3094

Zdj: http://egyptianstreets.com/2014/08/23/art-and-coffee-blend-at-cairos-downtown-kafein/

Kafein w zamyśle właścicielki ma być miejscem, do którego można na chwilę uciec od zgiełku miasta będąc jednocześnie nadal w centrum Kairu i móc czuć jego klimat. Nadia wyobraża sobie Kafein jako przytulną kafejkę, w której można usiąść i poczytać, porozmawiać, umówić się na randkę, napić się kawy czując wciąż na plecach powiew egipskiej metropolii.

Najlepszą rekomendacją dla tego miejsca są opinie mieszkańców Kairu. Jeden z nich przyznaje, że od kiedy powstała Kafein jakość jego życia w Kairze znacznie się polepszyła.

 

MK  – na podstawie: Egyptian Street
więcej informacji: http://egyptianstreets.com/