Hiszpańsko-egipska misja dokonała odkrycia, które rzuca nowe światło na kwestie chronologii i panowania dwóch faraonów XVIII dynastii

spain_egypt_discovery_pharaohs

Zdj: Hispanically Speaking News.

Archeolodzy prowadzący pod kierunkiem Francisco Martin’a Valentin’a prace w grobowcu wysokiego rangą urzędnika XVIII dynastii  w Luksorze, natrafili na fragmenty kolumny zawierającej wyryte na niej imiona zarówno Amenhotepa III jak i jego syna Amenhotepa IV.

Zdaniem badaczy może to sugerować, że dwaj faraonowie XVII dynastii panowali razem dziewięc lub nawet dziesięć lat podczas trzydziestodziewięcioletnich rządów Amenhotepa III. Hieroglify umieszczone na kolumnie wskazują, że oboje byli władcami Dolnego i Górnego Egiptu.

Odkrycie to jest o tyle interesujące, że dotychczas rządy obu faraonów były postrzegane jako skrajnie różne okresy. Prawie czterdziestoletnie panowanie Amenhotepa III to czas prosperity i wewnętrznego spokoju w silnym i stabilnym państwie egipskim. Jak sądzono dotąd, zakończyło się ono wraz z wstąpieniem na tron Amenhotepa IV, który wystąpił przeciwko wcześniejszemu porządkowi, przyjmując imię Echnaton wprowadził w Egipcie rządy nowego boga Atona. Niektórzy badacze działania Echnatona określają nawet mianem rewolucji, która rozpoczęta na płaszczyźnie religijnej doprowadziła do wielu zmian w administracji, sztuce oraz innych dziedzinach.

Jak podaje M. Valentin, odkrycie może wskazywać, że okres zmian przypisywanych Echnatonowi rozpoczął się jeszcze podczas wspólnych rządów obu władców i nie był dziełem wyłącznie syna Amenhotepa III.

MK – na podstawie Hispanically Speaking News

więcej informacji: http://www.hispanicallyspeakingnews.com/