Hieroglify egipiskie. Mowa bogów. Andrzej Ćwiek

Hieroglify_300dpi_RGBNakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się książka dra Andrzeja Ćwieka zatytułowana „Hieroglify egipskie. Mowa bogów”. Autor jest znanym archeologiem, kuratorem Galerii Egipskiej w Muzeum w Poznaniu i wykładowcą w Instytucie Archeologii UAM. Uczestniczy w pracach polskich misji na terenie Egiptu: Tell Atrib, Sakarze, w Deir el-Bahari, jest także kierownikiem Misji Eremu prowadzącej badania w grobowcach w Tebach Zachodnich. 

Hieroglify egipskie. Mowa bogów to nie tylko kompendium o historii i kulturze Starożytnego Egiptu. Książka zawiera również krotki kurs pisania hieroglifów i rozumienia ich symboliki, a także przewodnik po egipskich zabytkach. Znajdziemy tu także liczne informacje na temat egipskiego pochodzenia wielu wynalazków, idei oraz motywów.

Jak bowiem czytamy w opisie książki:

Jesteśmy nieświadomi egipskiego pochodzenia wielu wynalazków, idei i motywów. Dotyczy to nauki, religii, filozofii, symboliki w sztuce, ale także imion, jak Onufry czy Zuzanna, czy słów takich jak chemia, heban czy bazalt. Dzielimy dobę na dwadzieścia cztery godziny nieświadomi, że zawdzięczamy to faraońskim kapłanom. Używamy komputerowych programów Adobe, nie wiedząc, że to słowo pochodzące od staroegipskiego terminu oznaczającego „cegłę”, które dzięki Arabom zawędrowało do Hiszpanii i dalej, z Kolumbem, do Ameryki. Oglądamy Catherine Deneuve w Zagadce nieśmiertelności noszącą na szyi (w morderczych celach zresztą) anch, kojarząc go raczej z ezoterycznym krzyżem Atlantydów niż ze staroegipskim znakiem życia.

Z podziwem i niezrozumieniem patrzymy na teksty na ścianach świątyń i grobowców. A przecież warto spróbować zrozumieć coś samemu. Nie tylko by powrócić do korzeni; zajrzenie w niezwykły świat hieroglifów może przynieść ze sobą zdumiewające odkrycia dotyczące nie tylko przeszłości, lecz także pewnych prawd ponadczasowych. A przede wszystkim wiąże się z ogromną satysfakcją, kiedy uda się nam odczytać to, co niezrozumiałe, ukryte, tajemnicze. Kamienie zaczynają wtedy mówić, a mają naprawdę wiele do powiedzenia…

Egiptologia.pl jest jednym z portali, który objął patronat medialny nad książką. Serdecznie zapraszamy do lektury, pozycja jest już dostępna na stronie Wydawnictwa Poznańskiego.

MK