Grób wezyra z Assassif

2015-635765464740775723-77

Wejście do grobowca Badi-Bastet. Źródło: http://english.ahram.org.eg/News/139265.aspx

Na grób natrafili badacze z egipsko-amerykańskiej misji konserwatorskiej (South Assassif Conservation Project) prowadzący prace na zachodnim brzegu Luksoru. Badi -Bastet, właściciel grobowca, sprawował urząd wezyra Górnego Egiptu w czasach XXVI dynastii. Mahmoud Afifi, kierujący Wydziałem Starożytnych Zabytków wyjaśnia, że grób wezyra został odkryty w grobie Karabasken (TT391), który był jednym z głównych kapłanów Amona w czasach XXV dynastii. To sugeruje, że Badi-Bastet nie otrzymał nowego miejsca pochówku, ale spoczął we wtórnie wykorzystanym grobowcu.

Afifi podkreśla jednocześnie, że ostatnie badania prowadzone na dziedzińcu grobu Karabasken ujawniły istnienie kilku elementów architektonicznych i malowideł wykonanych specjalnie dla Badi-Bastet.  Analiza licznych tytułów wezyra wskazuje, że był on wnukiem Babasa,  którego grób znajduje się na wschód od Assassif (TT279).

Elena Pischikova, kierująca misją badawczą przypuszcza, że wezyr został pochowany w szybie wewnatrz dziedzińca lub w głównej komorze. Przyszłe badania i prace porządkowego w poszczególnych częściach grobowca powinny przynieść więcej informacji.

The South Assassif Conservation Project rozpoczął się w 2006 roku. Celem misji jest dokładne odczyszczenie, przebadanie i przeprowadzenie prac konserwatorskich w odkrytych już niegdyś grobowcach należących do postaci o imionach Karabasken (TT 391), Karakamum (TT 223) i Irtieru (TT 390).

MK – na podstawie Ahram Online
źródło: english.ahram.org.eg/Index.aspx