Fizycy znaleźli odpowiedź na to, jak Egipcjanie budowali piramidy

p2zh5ooxp39k5ibmjnqh

ZDJ: http://io9.com/physicists-have-a-simple-answer-for-how-egyptians-built-1627604283?utm_campaign=socialflow_io9_facebook&utm_source=io9_facebook&utm_medium=socialflow

Jak szacują badacze Wielka Piramida Cheopsa w Gizie licząca 4,5 tysiąca lat została wzniesiona z 2,4 miliona wapiennych bloków, ważących średnio 2,5 tony każdy.

Badacze mają nową teorię na temat tego, jak starożytni Egipcjanie transportowali ogromne bloki z kopalni na miejsce budowy. Właściwie teoria jest aktualizacją powstałej już kiedyś idei. Według niej Egipcjanie przyczepiali do bloków płozy, dzięki czemu można było stosunkowo łatwo je przesuwać. Jednak pod wpływem ciężaru płozy mogły szybko ulegać zniszczeniu podczas transportu.
Według obliczeń tempa, w jakim budowano piramidy, pracownicy byli w stanie przetransportować ok. 40 bloków dziennie. Należy wziąć też pod uwagę konieczność regularnych napraw i konserwacji dróg.
Fizycy z Indiana University na czele z Joseph’ em West’ em zaproponowali nieco zmodyfikowaną teorię. Uważają oni, że doskonałym rozwiązaniem, który mógł być stosowany przez Egipcjan było zamontowanie przy kamiennym bloku cylindrycznych belek drewnianych. W ten sposób blok zamieniał się w bryłę, którą łatwo było przemieścić poprzez rolowanie.

MK – na podstawie io9
więcej informacji: http://io9.com/