Egipskie papirusy znalezione w bibliotece w Bazylei

Ponad sto lat starożytne manuskrypty leżały zapomniane w jednej z szuflad w bibliotece uniwersyteckiej w Bazylei. Światło dzienne ponownie ujrzały dzięki papirologowi, zainteresowanemu zbiorami Uniwersytetu w Bazylei oraz Sabine Huebner, profesor historii, która odnalazła manuskrypty dla zaciekawionego badacza. Teksty zapisane 2000 lat temu na papirusach w językach greckim, łacińskim, koptyjskich i hieratyką opisują codzienne sprawy i transakcje zawierane między żyjącymi ówcześnie ludźmi. Wśród 65 dokumentów znajdują się kontrakty dotyczące transportu wielbłądów, umowa zakupu osła, kwity podatkowe, faktury, jak również prywatne listy.

Universitaet Basel, Themenbild Alte Geschichte, Papyrus in der UB, Januar 2015, Bild Christian Flierl

Universitaet Basel, Themenbild Alte Geschichte, Papyrus in der UB, Januar 2015, Bild Christian Flierl

Uniwersytet w Bazylei był jedną z pierwszych niemieckojęzycznych uczelni, która stała się posiadaczem kolekcji papirusów tuż po odkryciach tego typu zabytków, które przypadły na końcówkę XIX wieku.

Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Szwajcarską Narodową Fundację Nauki (Swiss National Science Foundation) Huebner zamierza dokonać cyfrowej transkrypcji manuskryptów, by tłumaczenia i komentarze papirusów były szeroko dostępne. Jak podaje szwajcarska badaczka, tylko pięć procent spośród znanych na świecie papirusów jest kompletnie przeanalizowana i opublikowana, reszta zaś wciąż czeka na opracowanie.

MK- na podstawie The Local

źródło: http://m.thelocal.ch/