Egipski rząd podał się do dymisji

Premier Hazem el-Beblawi w specjalnym wystąpieniu telewizyjnym ogłosił, że jego rząd złożył właśnie dymisje na ręce prezydenta. Szef rządu nie podał powodów takiej decyzji, a jedynym wyjaśnieniem były słowa rzecznika rządu, Hany Salaha na temat potrzeby „świeżej krwi”. Tymczasowy prezydent Egiptu, Adly Mansour, poprosił Beblawiego o kontynuację pracy do czasu sformowania nowego gabinetu.

2014-635288589102618759-261

Komentatorzy już spekulują, że wydarzenie to jest spowodowane planowanym startem w wyborach prezydenckich dotychczasowego ministra obrony – A.F. el-Sisi. Jak zauważyła jedna z komentatorek telewizji Al Jazeera, do tej pory nie wiadomo nawet czy dymisja objęła wszystkich członków rządu. Hipotezę umacniają także wypowiedzi egipskich oficjeli, którzy uważają ten krok za logiczne posunięcie przed ogłoszeniem oficjalnej kandydatury el-Sisiego.

Gabinet Beblawiego został sformowany po usunięciu z fotela prezydenckiego Mohameda Mursiego w lipcu zeszłego roku. Kolejne wybory prezydenckie planowane są na połowę kwietnia br.

NMD – na podstawie: Al Jazeera.

www.aljazeera.com