Chalid Al-Chamisi

small_al-khamissiChalid al-Chamisi „TAXI. Opowieści z kursów po Kairze”

Urodził się w Kairze w 1962 roku. W stolicy Egiptu studiował nauki polityczne, potem spędził kilka lat na paryskiej Sorbonie.

„TAXI. Opowieści z kursów po Kairze” to książka niezwykle aktualna w kontekście wydarzeń rozgrywających się w Egipcie ostatnich latach.

Chamisi zebrał historie przekazane mu przez kairskich taksówkarzy, którzy podczas kursów po stolicy, wysłuchują, niczym powiernicy, opowieści o codziennych rp_taxi-opowiesci-z-kursow-po-kairze-b-iext6234729-184x300.jpgzmaganiach przeciętnych obywateli Egiptu.

58 osobnych historii przedstawionych w książce, porusza całą paletę tematów, a ich wspólnym mianownikiem jest to, że ukazują Egipt od podszewki. Autor prezentuje zwierzenia Kairczyków na temat ich problemów, marzeń, walki z rzeczywistością panującą w kraju nad Nilem.

Warto docenić polskie tłumaczenie, które od strony językowej fantastycznie oddaje prosty i ekspresyjny język kairskiej ulicy.

DSCF0527

Po Kairze jeździ około 80 tysięcy taksówek. Zdj. N.M.

W książce znajduje się wyjaśnienie tego, dlaczego w 2011 roku Egipcjanie wyszli na ulice i rozpoczęli masowe protesty przeciwko ówczesnej władzy.

MK