Centrum Sztuki Gezira oraz Muzeum Ceramiki Islamskiej

gezira1

Centrum Sztuki Gezira oraz Muzeum Ceramiki Islamskiej
Źródło: www.cairo.gov.eg

Centrum Sztuki Gezira zlokalizowane jest w dawnym pałacu księcia Amru Ibrahima  w dzielnicy Zamalek, położonej na śródmiejskiej wyspie na Nilu. Cały kompleks składa się z pałacu wzniesionego w typowym dla czasów panowania w Egipcie dynastii Mohammada Alego stylu, będącym mieszanką wpływów tureckich marokańskich oraz andaluzyjskich, i jest otoczonego parkiem, obejmując łącznie ponad 4 000 m2.

Główną atrakcją Centrum jest Muzeum Ceramiki Islamskiej, zajmujące parter i pierwsze piętro zabytkowego pałacu. Bogata kolekcja obejmuje zabytki datowane na różne okresy arabskiego panowania w Egipcie, wzbogacone o informacje na temat technik produkcji i tworzenia dekoracji w charakterystycznym stylu.

Oprócz Muzeum Ceramiki Islamskiej w Centrum znajdują się galerie przeznaczone na wystawy czasowe, każda nosząca nazwę po jednym z pionierów wśród egipskich artystów, którymi byli: Ahmed Sabri (1889-1955), Ragheb Ayyad (1892-1983), Al-Hussein Fawzi (1905-1996), Kamal Khalifa (1926-1968), Said al-Sadr (1909-1986). Oprócz tego, Centrum ma do zaoferowania kino oraz teatr, czynny w miesiącach letnich teatr na wolnym powietrzu oraz Centrum Informacji i Komunikacji.

Założyciele Centrum Sztuki Gezira stawiaja sobie ambitne cele, wyrażone przez Ministra Kultury Egiptu: zwiększyć społeczną świadomość na temat trendów i wydarzeń artystycznych i kulturalnych poprzez wspieranie dialogu między inteligencją, artystami oraz krytykami sztuki, skonsolidować środowisko artystyczne poprzez różnorodne mechanizmy aktywizujące, wspierać obiecujących artystów oraz innowacyjne idee poprzez organizację wystaw oraz rozmaitych wydarzeń kulturalnych, wzmacniać współpracę z międzynarodową społecznością artystyczną i popularyzować różnorodne prądy w sztuce, naświetlić problematykę egipskiego i międzynarodowego dziedzictwa kulturowego, wreszcie – zachować i przekazać historię oraz wartość islamskich warsztatów ceramicznych poprzez uczynienie z Muzeum Ceramiki Islamskiej instytucji kulturalnej i oświatowej.

Adres Centrum Sztuki Gezira i Muzeum Ceramiki Islamskiej:

1 El- Masrafy Street, Zamalek, Cairo

Telefon: +20 23418672,     737 32 98,     737 32 96

Otwarte (przed rewolucją) :

sobota – czwartek 9.30-14.00 oraz 17.00-21.00

Źródło: www.icm.gov.eg

Pokrewne: www.di-egyfest.com

NMD