Brytyjscy badacze odkryli odciski palców sprzed ponad trzech tysięcy lat

egypt-coffin

Źródło: http://www.independent.co.uk/news/science/three-thousand-year-old-fingerprints-discovered-on-ancient-egyptian-coffin-lid-a6887976.html

Odciski palców są widoczne na pokrywie wewnętrznego sarkofagu, należącego do kapłana imieniem Nes-Amun. Zabytek jest datowany na około 1000 BC. Najprawdopodobniej cieśla wykonujący trumnę, pozostawił po sobie ślad, przypadkowo odciskając swoje linie papilarne, w niewyschniętej jeszcze bejcy.

Sarkofag poddano dalszej analizie- między innymi tomografii komputerowej i prześwietleniu promieniami rentgena.

Trumna zachowała się w doskonałym stanie. Została wykonana z wybitną starannością z czterech różnych rodzajów drewna- surowca niezwykle wartościowego w ówczesnym Egipcie.

Znalezisko tego typu skłania do refleksji- kim byli rzemieślnicy, wykonujący te wyjątkowe dzieła sztuki. Zachęca też do dalszych badań nad procesem ich produkcji.

 Odkrycia dokonano już w 2005 roku, jednak dopiero teraz zabytek wraz z niecodziennym znaleziskiem udostępniono szerszemu gronu odbiorców. Sarkofag od lutego tego roku można oglądać na wystawie „Death at the Nile” w Fitzwilliam Museum w Cambridge.

AS
na podstawie: Independent.co.uk
źródło: http://www.independent.co.uk/ml