Ballerinas of Cairo

6abac93f-7545-4e4b-92d6-52ab653ee07a

Źródło: Al-Monitor.

Słynny w innych miastach na całym świecie jak Nowy Jork czy Paryż, projekt Ballerinas, będący połączeniem baletu i fotografii wkroczył także na ulice Kairu. Pomysłodawcą idei w egipskiej odsłonie jest Mohamed Taher, młody reżyser, zainspirowany nowojorską wersją projektu (stworzoną17 lat temu przez Dane Shitagi). Poza nim zaangażowany w projekt jest także inny reżyser Ahmed Fathy oraz baleriny z kairskiej opery (Cairo Opera House): Mariam El Gebali, Nour ElGazzar oraz Passant Abu Basha. Do tej pory udało im się zrealizować 11 pokazów w różnych częściach Kair, między innymi w dzielnicy Downtown, w pobliżu słynnego meczetu El Hussein, czego owocem są zdjęcia oraz film promocyjny.

Ballerinas-of-Cairo-1 — kopia

Źródło: Gramilano.

Autorzy i twórcy chcieli w ten sposób przenieść te formę sztuki z wielkich sal i oper na ulice, udostępnić ją przeciętnym ludziom i pokazać, że balet nie jest zarezerwowany wyłącznie dla wyższych klas. To także świetna reklama miasta, sposób na pokazanie zakątków Kairu w zupełnie innej odsłonie. Kairska wersja może mieć jednak jeszcze jeden, dodatkowy, swój własny wymiar. W mieście, w którym płeć piękna jest szczególnie wystawiona na niewybredne komentarze mężczyzn, bohaterki projektu lekceważę zakazy narzucane kobietom i występują z hasłem „odzyskania miasta dla kobiet”.

Taher chce wyjść także poza Kair i zorganizować sesje na tle zabytków archeologicznych i w innych miejscach atrakcyjnych turystycznie. Poza tym w planach jest również wystawy zdjęć oraz promowanie projektu poza Egiptem.

Project Ballerinas of Cairo ma swoją stronę na facebook’u, zdjęcia można śledzić także na instagramie  (https://www.instagram.com/ballerinasofcairo/)

więcej: Al-Monitor Al-Arabiya , Gramilano, CairoScene

MK