Alaa al-Aswany

kair-historia-pewnej-kamienicy-b-iext6170294Alaa al-Aswany „The Yacoubian Building”

Alaa Al-Aswany (ur. 26 maja 1957 roku) jest z wykształcenia dentystą (studiował na kairskim Uniwersytecie Medycznym oraz na University of Illinois at Chicago). Pracując od wielu lat jako dziennikarz, publikuje na łamach wielu egipskich oraz międzynarodowych czasopism. Aswany jest członkiem ruchu politycznego Kefaya (po arabsku Dość!), działającego na rzecz demokratycznych zmian w Egipcie.

Książka, która w Polsce ukazała się pod tytułem „Kair. Historia pewnej c-002kamienicy” prezentuje przekrój przez rozwarstwione społeczeństwo egipskie, którego metaforą jest tytułowa kamienica. Mieszkańcy budynku zajmują różne piętra, od dachu po parter, w zależności od tego, jaki status reprezentują. Przedstawiając historie lokatorów kamienicy-bohaterów powieści autor demaskuje tabu społeczne, zachowania towarzyszące i utrwalone w egipskim społeczeństwie oraz mentalności jego członków, obnażając przy tym ułomność działania władz w Egipcie.

yacoubian-building-movie-poster-2005-1020451092

Plakat filmu, który powstał na podstawie książki Ala al-Aswany. Produkcja pochłonęła największy budżet w historii egipskiej kinematografii.

Wielu przypisuje powieści Aswany znacząco rolę w kształtowaniu nastrojów rewolucyjnych w egipskim społeczeństwie. Sam autor brał udział w odbywających się na Placu Tahrir manifestacjach, które doprowadziły do obalenia prezydenta H. Mubaraka.

Książka otwiera oczy Europejczyka na prawdziwe oblicze Egiptu i życie jego mieszkańców.

W 2006 roku powieść została przeniesiona na duży ekran, a rok później zaadaptowana na serial o tym samym tytule.

DSCF0505

Ulica Talaat Harb, przy której znajduje się kamienica Yacoubian’a. Zdj. N.M.

Kamienica Yacoubiana znajduje się w centrum Kairu, na jednej z ulic odchodzących od placu Tahrir. Jej nazwa pochodzi od właściciela budynku, Ormianina o nazwisku Hagop Yacoubian. Architektem kamienicy wzniesionej w stylu Art Deco był Garo Balian.

MK