W południowym Egipcie odsłonięto pozostałości piramidy schodkowej

step-pyramid-1

Zdj: Tell Edfu Project at the University of Chicago’s Oriental Institute

Archeolodzy pracujący niedaleko Edfu (południowy Egipt), odsłonili i przebadali piramidę schodkową, której wiek określany jest na ok. 4600 lat, co oznaczałoby, że jest ona starsza od słynnych piramid w Gizie.
Zabytek, który miał pierwotnie ok. 13 m wysokości, uległ przez lata niszczącym działaniom przyrody oraz człowieka, spora ilość kamiennych bloków została splądrowana, w efekcie czego dzisiaj piramida sięga tylko ok. 5m wysokości.

Konstrukcja jest jedną z siedmiu tzw. prowincjonalnych piramid wzniesionych przez faraona Huni (ostatni władca III dynastii) albo Snofru (pierwszy władca IV dynastii) na terenie środkowego i południowego Egiptu, w pobliży ważnych ośrodków. Budowle nie posiadają wewnętrznej komory, ponieważ nie były przeznaczone do pochówku. Ich rola nie jest do końca jasna, przypuszczalnie pełniły funkcję pomnika rodziny królewskiej, przypominającego o potędze faraona. Władca egipski, który w tym czasie rezydował na północy miał ograniczone możliwości stałej kontroli południowych obszarów kraju.

Piramida z Edfu znana była już wcześniej okolicznym mieszkańcom, jednak brak wyraźnego podobieństwa konstrukcji do monumentalnych grobowców z Gizy czy Dahszur, spowodował, że budowla uważana była za miejsce pochówku lokalnie czczonego świętego.

Najsłynniejszą egipską piramidę schodkową, będąca dziełem faraona Dżosera, można podziwiać w Sakkarze (północny Egipt).

MK – na podstawie Live Science

więcej informacji: http://www.livescience.com/